SUPERPOTRAVINY, ktoré možno nepoznáte

 

Chia semienka

Šalvia hispánska si pomenovanie superpotravina zaslúžila vďaka vlastnostiam, ktoré ju robia jedinečnou. Konzumuje sa napríklad pri chudnutí , pretože dokáže absorbovať až 9 krát viac vody ako je jej objem a človek po nej nie je hladný (chudnutie bez pocitu hladu). Prôsobí na optimálnu hladinu cukru v krvi, čím sa stáva vhodnou aj pre diabetikov. Obsahuje vitamíny skupiny B a 5 krát viac vápnika ako mlieko. Podporuje detoxikáciu organizmu, má vysoký podiel vlákniny omega 3- mastných kyselín. Odporúčaná denná dávka sú 2 čajové lyžičky.

Goji

Po slovensky kustovnica čínska. Napriek tomu, že jej pozitívne účinky sú  v Číne známe už  niekoľko tisícročí, na Slovensku sme ju  objavili len nedávno. Má  výrazne červené plody, veľkosti sušených hrozienok a chuťovo by sa dali prirovnať k šípkam, hrozienkam a sušeným brusniciam. Tieto bobule sú skvelou zásobarňou vitamínu C, ktorého majú  500 krát viac ako pomaranče alebo ktorékoľvek iné ovocie. Taktiež sú výborným zdrojom vitamínov A, B1, B2, B6 a E, pričom v sebe obsahujú kompletnú radu bielkovín s 18 aminokyselinami 21 stopových minerálov. Goji je výborný antioxidant a preventívne pôsobí proti civilizačným chorobam a stárnutiu. Môže sa konzumovať sušené len tak, namočené do studenej vody, alebo pridaním do rannej kaše, či SMOOTHIES.

Surové kakaové bôby

Kakaový prášok a čokoláda v obchodoch sú poväčšine spracované nešetrnou metódou, kde je plod vystavený teplotám až do výšky 150°C. Táto vysoká teplota  zničí väčšinu živín a antioxidantov, preto sa odporúča neprekročiť pri jeho spracovaní 40°C. Surové kakaové bôby sú pravdepodobne najbohačším zdrojom antioxidantov (21 krát viac ako zelený čaj) spomedzi všetkých známych potravín. Obsahujú vysoký podiel minerálnych látok, najmä horčíka a železa (v jednom bôbe 21% doporučenej dennej dávky).  Konzumujú sa surové, podobne ako orechy.

Kokosový olej

Je ideálny do studenej, ale aj teplej kuchyne. Vďaka dobrej znášanlivosti vysokých teplôt sa môže používať na vyprážanie a pri úprave jedál, kde je potrebná dlhodobo vyššia teplota. Je tvorený stredne dlhými reťazcami mastných kyselín, ktoré telo ľahšie trávi a využíva, narozdiel od iných nasýtených tukov (maslo, mäso). Zatiaľ čo ostatné nasýtené tuky sa ukladajú v tukových bunkách, tuky z kokosového oleja putujú priamo do pečene, kde sú okamžite premenené na energiu. Kokosový olej zrýchľuje metabolizmus a telo spaľuje  viac kalórií, čo sa odráža na strate hmotnosti. Okrem pozitívneho vplyvu na metabolizmus pôsobí antibakteriálne a bojuje proti vírusom plesniam.  Vo svojej prírodnej forme je používaný aj na kozmetické účely, napríklad na čistenie zubov, na vysušené vlasové končeky, či  pokožku. Pri jeho kúpe treba byť obozretný a investovať do oleja, ktorý je  lisovaný za studena.

Morské riasy

Superpotraviny priamo z mora, obsahujúce veľké množstvo minerálnych látok. Majú 10x  viac vápnika ako niektoré mäsá, cheláty, dôležité na boj proti toxínom, vrátane ťažkých kovov,  a chlorofyl- prírodný antioxidant. Ďalej sú schopné vďaka alkalickým vlastnostiam čistiť krv a pre ich vysoký obsah jódu, ktorý stimuluje činnosť štítnej žľazy, sú nápomocné pri chudnutí a odbúravaní celulitídy. Najznámejšie sú riasy: Nori, Wakame, Kelp, Dulse, Arame a Kombu.

 

Noni

Toto ovocie sa v Polynézií konzumuje už viac ako 1500 rokov.  Má ohromné antibakteriálne vlastnosti, pričom si dokáže poradiť dokonca aj s E- coli. Má protinádorové protizápalové účinky a dokáže tlmiť bolesť.  Posilňuje imunitný systém a je schopné regenerovať bunky. Noni obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov enzýmov. Bolo preukázané že priaznivo pôsobí proti prechladnutiu, chrípke, tráviacim problémom,  kožným ochoreniam, infekciam bolesti.

Pšeno

Je obilnina, ktorá vzniká olúpaním prosa. Je vhodnou potravinou pre ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať  lepok, čiže vhodná aj pre celiatikov. V strave môže byť pšeno ako príloha alebo si z neho môžete pripravovať ranné kaše, či používať ho pri zahusťovaní polievok. Je dobrým zdrojom vitamínovminerálnych látok, pričom jeho pomer cukrov, tukov bielkovín je takmer ideálny.

Quinoa

Merlík čílsky pochádzajúci z Južnej Ameriky  pobláznil  svojími vlastnosťami celý svet. Táto pseudoobilnina  má vysoký podiel bielkovín a keďže neobsahuje lepok, je ideálnou prílohou aj pre celiatikov. Quinoa sa môže pýšiť vysokým obsahom bielkovín, čím sa stáva ideálnou potravinou pre vegetariánov. Je bohatá na vitamíny ako C, kyselinu listovú, thiamín riboflavín. Taktiež je dobrým zdrojom minerálov, obsahuje zinok, draslík, horčík, železo, vápnik a vďaka vláknine je aj dobre stráviteľná.

Certifikáty

biologica bio-siegel eu-bio-logo produkt ekologickeho zemedelstvi fairtrade

Design Filip Jánoš; Tvorba web stránok - Ján Ďuriga

TOPlist